Workshop “Inspiration School”
From March 21 to 23, 2025, Ilia State University's Student Department and School of Education organized a workshop titled "Inspiration School" at the Dedoplistskaro University campus. The event was attended by first-to-fifth-year students of the Bachelor-Master program in Primary Education Teacher Preparation.
The students designed highly engaging, motivational, and purpose-driven board games, which they will pilot during their school practice.
Masterclasses were held for students, including:
“The Power of an Innovative Lesson”, led by Khatuna Razmadze, the winner of the 2021 National Teacher Prize and a primary school teacher at the British-Georgian Academy.
"The Good Lesson doesn’t exist?!", conducted by Giorgi Liparishvili, a finalist for the 2024 National Teacher Prize, an art teacher at the Sixth Author School, Millennium School, and Guram Dochanashvili School, and a graduate of Ilia State University's Teacher Preparation Program.
The workshop was facilitated by Professor Sofiko Lobzhanidze, the Head of the School of Education.